Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z /home/piwwawa/domains/piwwawa.com.pl/public_html/includes/menu.inc).

Przewodnik dla osób podróżujących ze zwierzętami towarzyszącymi

Ulotka informacyjna dla osób podróżujących z psem, kotem, fretką - 2019. 

 

W związku z opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej PLW W-wa informuje, że z dniem 29 marca 2019r. kraj ten utraci status kraju członkowskiego UE, stając się państwem trzecim, co jest równoznaczne ze zmianą wymagań dotyczących przemieszczania/przywozu zwierząt z ww.kraju. 

W związku z powyższym psy, koty oraz fretki przemieszczane z Wielkiej Brytanii do UE po 29 marca 2019r. będą musiały spełniać wymagania w zakresie:

  • prawidłowego oznakowania - chip,
  • ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie,
  • badania przeciwciała przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania, 
  • dokumentu identyfikacyjnego - świadectwa zdrowia.

Paszport dla zwierząt domowych wydany w Wielkiej Brytanii nie będzie dłużej dokumentem uprawniającym do wzjazdu na terytorium UE. Nie będzie można dłużej przemieszczać do UE psów, kotów fretek w tzw. "uproszczonym trybie" (chip, szczepienie p/ko wścieliźnie, paszport).

Co więcej zgodnie z załącznikiem IV do rozporządzenia (UE) 576/2013 z uwagi na wymagany odpowiedni wynik badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie oraz trzymiesięczne okres oczekiwania na wyjazd liczony od dnia pobrania próbki krwi, w przypadku podróży z Wielkiej Brytanii do UE, należy mieć na uwadze konieczność wykonania ww. badania z odpowiednim wyprzedzeniem. Dla osób planujących podróż ze zwierzęciem z UE do Wielkiej Brytanii zaleca się wykonanie badania miareczkowania przeciwciał p/wściekliźnie przed wyjazdem z UE, aby w momencie powrotu posiadać odpowiednie dokumenty. Jeżeli zwierzę posiada ww. badanie oraz jest ono udokumentowane w odpowiedniej sekcji paszportu wówczas nie obowiązuje trzymiesięczny okres oczekiwania na wjazd do UE. Ww. opcja nie dotyczy paszportów wydanych na terenie Wielkiej Brytanii, które po 29 marca br. nie będą już dokumentem uprawniającym do przemieszczania na terytorium UE. W każdym innym przypadku konieczne jest posiadanie świadectwa zdrowia oraz trzy miesięczny okres oczekiwania na wjazd.

Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym mogą być wprowadzane do UE wyłącznie przez wyznaczone punkty wejścia tzw. traveller's point of entry (TPE). 

Wszelkie informacje znajdują się na stronach: 

https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement_en

https://www.gov.uk/guidance/pet-travel-to-europe-after-brexit

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/brexit

 

Przemieszczanie zwierząt towarzyszących do krajów trzecich, w tym na Ukrainę.

 

Nowe wymagania przy przywozie psów, kotów, fretek z krajów trzecich do PL.

 

Wywóz zwierząt towarzyszących do krajów trzecich

  1. Powiatowy Lekarz Weterynarii wystawia świadectwa zdrowia dla zwierząt towarzyszących wywożonych do krajów trzecich na podstawie ważnego 48 godzin orzeczenia lekarsko - weterynaryjnego wystawionego przez lekarza weterynarii w dowolnej lecznicy oraz dowodu aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie (w paszporcie lub książeczce zdrowia)

  2. Świadectwo wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii jest ważne 15 dni.

  3. Przy wyjeździe ze zwierzęciem towarzyszącym do kraju trzeciego właściciel winien upewnić się, czy nie zmieniły się warunki wwozu zwierząt do danego kraju. Kraje takie jak Australia, Japonia, RPA wymagają świadectw zdrowia zwierząt wystawionych na własnych wzorach ww. krajów oraz świadectwa przedeksportowego. W przypadku nowych wymagań właściciel zwierzęcia powinien przedstawić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii wymagane przez dany kraj świadectwo wraz z jego tłumaczeniem na język polski wykonanym przez tłumacza przysięgłego. Jeżeli warunki te są spełnione Powiatowy Lekarz Weterynarii wystawia świadectwo na dostarczonym wzorze.

 

Więcej informacji o podróżowaniu ze zwierzętami towarzyszącymi na stronie Głównego Lekarza Weterynarii (szukaj pod linkiem POPRZEDNIA WERSJA, zakładka Przywóz z krajów trzecich/zwierzęta żywe/zwierzęta towarzyszące.